Zajęcia online 12.04.

 

12.04 DZIEŃ CZEKOLADY

 

  1. Zagadka o czekoladzie:

 

Na równe kostki
ją połamiemy
i wszystkie dzieci
poczęstujemy.

  1. Odczytanie nazwy: CZEKOLADA
  2. Czekolada: jaka jest, jaka może być? – burza mózgów
  3. Skąd się bierze czekolada? – rozwiązywanie zagadek, zapoznanie z etapami produkcji czekolady.

Jego owoce mają dużo ziaren kakaowych, nazywają go drzewem czekoladowym. (kakaowiec) Ziarno kakaowca na słońcu dojrzało. Kiedy je zmiksujesz, masz pyszne… (kakao)

 

Prezentacja ilustracji owoców i nasion kakaowca. Wyjaśnienie dzieciom, że nasiona kakaowca, wykorzystywane do produkcji czekolady, znane są już od stuleci. Dawniej ceniono je nawet bardziej od złota, a sporządzony z nich napój pijali tylko bogowie. Wierzono, że wywar z ziaren kakaowca ma działanie zdrowotne. Obecnie naukowcy potwierdzają tę tezę, zaznaczając jednak, że w trakcie przetwarzania kakaowca w produkcji czekolady zdrowotne właściwości kakao zanikają.

  1. Etapy powstania czekolady:

Kiedy owoce kakaowca dojrzeją, są zrywane, otwierane, a z nich wysypywane są ziarna, które suszy się na słońcu. Następnie ziarna są pakowane i transportowane do fabryki czekolady. W fabryce ziarna są prażone i kruszone, po czym odwiewane są z nich łupinki. Następnie ziarna są mielone w młynku. W ten sposób powstaje miazga kakaowa, do której dodawany jest cukier. Musi być on bardzo dokładnie wymieszany, aż do uzyskania jednolitej masy – ten etap nazywa się konszowaniem. Płynną czekoladę należy zatemperować, czyli schłodzić do odpowiedniej temperatury, a następnie przelać do foremek. Można dorzucić orzechy i rodzynki, po czym foremki wkłada się do lodówki, aby czekolada mogła zastygnąć. Gotowa czekolada jest pakowana i wędruje na sklepowe półki.

  1. Czekoladowe ćwiczenia w genailly:

 

https://view.genial.ly/606f4acccdeba90d1005423f/interactive-content-czekoladaby-anna-swic?fbclid=IwAR03mOM4ybQ0aySxWrhy54FAjIZ3Sv1VpHQ90IZNc2YBIoB-Du2qiGKTd10

  1. ZADANIE DOMOWE – upiec, ugotować jakąś czekoladową potrawę lub ciasto

Np. czekoladowe muffiny, czekoladowy budyń, naleśniki z czekoladą

I KONIECZNIE PODESŁAĆ ZDJĘCIA Z REALIACJI NA EMAIL CISZKA21@GMAIL.COM LUB W GRUPIE FACEBOOK-owej

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=oAjB4Udr6UM&t=34s

 

FILM DO OBEJRZENIA PO ZAJĘCIACH

 

16_Usmiech_w_kostkach

 

33f57d0087feecb1a191695cf7e0cbee.jpg-500x375

Odpowiedz