Materiały – środa 24.06.

ŚRODA 24.06
TEMAT: SŁONECZNE RYTMY I RYMY

1. Wakacyjne rymy – zabawa słuchowa. Każde dziecko losuje z koszyczka obrazek, na którym znajduje się jakiś obiekt. Odczytuje napis z dołu obrazka i spaceruje, cały czas powtarzając ten wyraz. Zadanie polega na dobraniu się w pary tak, aby nazwy obrazków się rymowały. Powstaną następujące rymy: lody – schody, drzewa – mewa, czapka – babka, żyrafa – szafa, góry – chmury, kajaki – lizaki, łódka – kłódka, płot – kot, ryby – grzyby, muszelki – żelki, kamyki – patyki, mak – ptak.

2. Memory z rymami – zabawa pamięciowa z rymami. Nauczyciel układa odwrócone w stronę dywanu obrazki z zabawy „Wakacyjne rymy” w czterech szeregach (po sześć obrazków w jednym szeregu). Ochotnik odwraca jeden, a potem drugi obrazek i sprawdza, czy nazwy się rymują. Jeśli tak, zabiera obrazki. Jeśli nazwy się nie rymują, obrazki zostają odwrócone, a zabawa trwa dalej – aż wszystkie obrazki zostaną odkryte. Wygrywa dziecko, które ma najwięcej kart. Zabawę warto przeprowadzić w zespołach czteroosobowych.

3. Wakacje tanecznym krokiem – zabawa taneczna. Dzieci ustawiają się w dużym kole i wykonują ruchy w rytmie piosenki „Wakacyjne podróże” (sł. Urszula Kozłowska, muz. Jerzy Zając) zgodnie z prezentacją nauczyciel

4.Wakacje – zajęcia plastyczno-konstrukcyjne. Nauczyciel dzieli dzieci na siedem zespołów. Każdy otrzymuje jedną drukowaną literę (składającą się na wyraz WAKACJE), a na jej konturze nakleja kawałki słomek do picia, używając kleju typu CR. W razie potrzeby przedszkolaki przycinają słomki na odpowiednią długość. Po wykonaniu wszystkich liter starszaki układają hasło WAKACJE na dużym szarym arkuszu papieru, a nauczyciel przykleja litery. W tym czasie dzieci dookoła napisu rysują dowolne obiekty, które kojarzą im się z wakacjami, np. łódka, słońce, lody, góry, kwiatki, palmy. Kiedy narysują kontur, wyklejają go kawałkami słomek.

5. Rymujące się obrazki – zabawa językowa. Dzieci otrzymują karty pracy i mają za zadanie połączyć w pary obrazki ilustrujące obiekty, których nazwy się rymują.

rymujace-sie-obrazki-pd-200-1647(1) sloneczne-rytmy-i-rymy-cz-1-pd-200-4542 sloneczne-rytmy-i-rymy-cz-2-pd-200-5810

 

Odpowiedz